Nasze oddziały

Makieta instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energii (ITPOE), której budowę planuje się w Elektrociepłowni Rzeszów, przyciągnęła zwiedzających podczas rzeszowskiego Interaktywnego Pikniku Nauki „Dnia Odkrywców”.

 

​Stoisko elektrociepłowni zlokalizowane było w „strefie techniki”. – Prezentowaliśmy wizualizację pracy bloku gazowo – parowego oraz makietę ze schematem funkcjonowania nowego bloku gazowego silnikowego, który oddaliśmy do eksploatacji w listopadzie ubiegłego roku – informuje Anna Litwin, specjalista ds. organizacyjnych. Zwiedzający mogli obejrzeć także zdjęcia silników Rolls-Royce’a napędzające nowy blok silnikowy na gaz, który jest największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce.

 

Jednak najbardziej oblegany był interaktywny model instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych z odzyskiem energii (ITPOE). Według zamierzeń projektowych instalacja taka ma zostać wybudowana na terenie elektrociepłowni w Rzeszowie do końca 2018 r. – Poglądowy i bardzo prosty w obsłudze model instalacji został skonstruowany głównie z myślą o najmłodszych – mówi Mirosława Chmielińska, kierownik projektu budowy ITPOE. – Każde dziecko gotowe było czekać w długiej kolejce byle móc samodzielnie przetworzyć przygotowane wcześniej „odpady” w energię elektryczną i ciepło. Zaangażowanie dzieci przekładało się na zainteresowanie dorosłych, którzy asystując swoim pociechom mieli sposobność dowiedzieć się o założeniach projektu, technologii procesu oraz jej wpływie na środowisko.

Odwiedzający stoisko oddziału byli także ciekawi, w jaki sposób produkuje się prąd i ciepło oraz jak elektrociepłownia dba o środowisko. Piknik zorganizowano 13 czerwca w stolicy Podkarpacia po raz szósty, a PGE GiEK SA, jak co roku, była jednym z głównych sponsorów tego wydarzenia.

ecrzeszow_site